Leeville menestystä maailmalla

21.5.2019

Huraa, huraa, huraa! Seuran Leevi Keränen on tuore Pohjoismaiden Mestari vapaalaskussa! 

Toukokuun alussa Ruotsin Riksgränsenissä kilpailtiin perinteisesti Vapaalaskun PM-mitaleista ja telemark-sarjan voiton pokkasi Leevi. Otimme hieman selvää, miten tässä näin pääsi käymään.

Ilmassa on suuren telemark-juhlan tuntua! Voittajan tunnelmat tuoreeltaan? 

"Elikkä istuttiin vähän rankempaa viini-iltaa Sveitsissä ja siitä se idea sitten lähti! Ruotsin vahvistukseni, hyvä ystävä, hullu vapaalaskija ja valmentaja kisaan eli Elias Henderson mut väänsi osallistumaan heti samalla istumalla.  Voittoa on vähän vaikea käsitellä vielä, sillä sen lisäksi samaan syssyyn tuli ilmoitus valintakokeen läpipääsystä ja valinnasta myös SHORY:n kouluttajaksi, huhhuh!"

Millainen tapahtuma SBMC eli Vapaalaskun PM-kisat mielestäsi on? 

"Tunnelma Riksussa kisoissa oli aika epärealistinen. Istuttiin mm. Niehkko-helilodgella Freeride World Tour - laskijoiden ja parin muun kanssa pikkuporukalla iltaa ennen palkintojen jakoa, heittäydyttiin vertikaalia jäätä alas kisoissa ja esimerkiksi pelattiin myös Pohjoismaiden pingis-mestaruudesta. En tosin päässyt siinä karsinnasta eteenpäin.

Näin "tuoreeltaan" en olis ikinä uskonu voittavani, kuten puheessanikin noteerasin. Noin viisi aikaisempaa vuotta voittaneelle Erik Nordinille kuuluu osittain kiitos suksensa menettämisestä kisassa. SBMC on kisana yksi rankimmista ja vaarallisimmista FWQ-stopeista, seinämä on  3-tähden edestä jäätä ja kiveä, ja kaikkia pelottaa, jopa paatuneimpia reikäpäitä. 150 laskijasta noin 70 laski ulos kahden päivän aikana, suurin osa erittäin näyttävästi ja vaarallisesti. Kisan kolemsta kierroksesta tänä vuonna päästiin laskemaan vain kaski sääolosuhteista johtuen. 

Kisasta mielenkiintoisen teki se, että telemark-laskupäiviä alla ennen kisaa oli reilusti alle 10, ja osallistuin kisaan vuokrasuksilla. Samalla ne olivat ensimmäiset freeride kisat ikinä." 

Miten kuvailisit Abisko-Björkliden-Riksgränsen aluetta (vapaalaskettelun näkökulmasta)? 

Abisko-Björkliden-Riksgränsen on upea paikka vapaalaskuun! Inbounds accessilla saavuttaa droppeja ja jyrkkää laskua, mutta mahdollisuudet loivaan losotteluun on. Randomahdollisuuksia on niin paljon kuin kiinnostaa, mutta jyrkempi lasku on sitten kelkkakyydin tai helikopterikyydin takana. 

Käsi lippaan ja onnittelut vielä kertaalleen Leeville seuran puolesta hienosta saavutuksesta!

Leevi: "Olin ainoa henkilö tilassa, joka ei: 1) omistanut omaa firmaa tai 2) ollut sponsoroitu laskija, mutta olin ainoa voittaja."